← Tagasi postituste juurde

Ekspert selgitab: kuidas oma üüritulu deklareerida?

Ekspert selgitab: kuidas oma üüritulu deklareerida?

Tuludeklaratsiooni esitamise aeg on käes. Sellega seoses kerkib paljudel küsimus: kuidas tekkinud üüritulu õigesti deklareerida? Kinnisvarainvestor Peeter Pärtel on üüriturul tegutsenud juba aastaid ning alustanud ka investoreid koolitava ettevõttega Fast Track Education. Ta selgitab, et üüritulu deklareerimisel on terve hulk nüansse, mida teada tuleks.

Kas üürid eraisikule või ettevõttele?

Tulu deklareerimise seisukohast on oluline, kas üürnikuks on eraisik või ettevõte. Pärteli sõnul peaks ettevõtte makstavalt üürilt olema tulumaks juba kinni peetud ning tulu deklareerija midagi eraldi tegema ei pea. Deklaratsiooni esitamisel on vaja lihtsalt kinnitada andmete õigsust.

Juhul, kui üüripind on kasutamiseks antud eraisikule, tuleb üüritulu ise oma esitatavasse tuludeklaratsiooni lisada. Kuigi tulu deklareerimine võib nõuda pisut lisatööd, on eraisikule üürimisel üks oluline pluss. Suure tõenäosusega on tegemist eluasemega, mis tähendab, et osa tulumaksu on võimalik tagasi saada. Tuludeklaratsioonis tuleb siiski ära näidata kogu aasta üürisumma.

“Oletame, et üüritulu oli 2020 summas 6000 eurot. Sellest 20% tulumaksu on 1200 eurot. Eluaseme puhul vähendatakse seda tulumaksu 20% ehk 240 eurot. Seega tuleb lõpuks tasuda tulumaksu 960 eurot,” näitlikustab Pärtel. Tema sõnul on tegemist kõige madalama maksumääraga tuluga, mis Eestis üldse võimalik teenida.

Tuleb teada, et üüritulu ei ole tuludeklaratsiooni mõistes vaid igakuised üürimaksed.

Tuleb teada, et üüritulu ei ole tuludeklaratsiooni mõistes vaid igakuised üürimaksed. “Lisaks loetakse üüritulu hulka üürniku poolt tasutud hoone säilitamisega seotud kulud, nagu näiteks remondifondi ja korteriühistu laenumakse,” selgitab Pärtel. Seega tuleb need ka deklaratsioonis tulude alla märkida. "Eraisikuna on oluline eristada üürilepingus üüri, kõrvalkulusid ning hoone korrashoiu- ja parenduskulusid. Üür ja hoone korrashoiu- ja parenduskulud on maksustatavad üürituluna," rõhutab ta.

Ettevõtte alt tasub üürida ühel juhul

Viimastel aastatel on aina populaarsemaks muutunud kinnisvarasse investeerimine ning seetõttu üüritakse oma vara vahel välja selleks loodud ettevõtte alt. Pärtel soovitab seda teha vaid juhul, kui plaan on ka tulevikus kinnisvarasse tõsisemalt raha paigutada.

Nagu mainitud, saab eraisik eluaseme välja üürimisel lisa maksusoodustust. See tähendab, et kui lisainvesteeringuid kinnisvarasse ei plaani, on asjade ajamine eraisikute vahel maksude seisukohast mõistlikum.

Kui lisainvesteeringuid kinnisvarasse ei plaani, on asjade ajamine eraisikute vahel mõistlikum.

Kui on aga plaan edasi investeerida, tasub teada seda, et ettevõtte omanikul on võimalus oma teenitud kasum samasse ettevõttesse tagasi investeerida ilma selle pealt makse maksmata. Eestis on oma ettevõttesse kasumi uuesti investeerimine maksuvaba. “Enamike kinnisvarainvestorite jaoks tähendab see seda, et saab raha maksuvabalt panna järgmisesse tehingusse,” selgitab Pärtel, miks investorid tihti ettevõtte kasutamise kasuks otsustavad.

Kui mingil põhjusel on soov või vajadus ettevõttes siiski kasum välja võtta, siis sellisel juhul kehtib tavapärane dividendide tulumaksu maksumäär 20/80 väljamakstud summalt.''

Korter on võimalik läbi ettevõtte välja üürida ka juhul, kui see kuulub eraisikule. “Selleks tuleb korter anda tasuta kasutada ettevõttele. Üha rohkem investoreid kasutab seda võimalust, sest kinnisvarasse investeerimisel on kohene maksusääst oluline kogu tulumaksu ulatuses,” selgitab Pärtel.

Pingevaba üürikogemus

Olenemata sellest, millise üürimisvõimaluse kasuks otsustad, tasub riskide maandamiseks ja üürikogemuse mugavamaks muutmiseks kasutada Rendini terviklahendust.

Sellest võidavad kõik - üürnik saab korteri üürida deposiidita, tasudes meile teenustasuna iga kuu 2,5% üürimaksest. Samal ajal tagame meie aga korterile tavalisest deposiidist 100 korda kõrgema kindlustuskaitse, mis hõlmab lisaks ka kolme kuu pikkust üürimaksete kaitset ning tasuta õigusabi.

Rohkem infot selle kohta, kuidas meie teenust oma kinnisvara välja üürimiseks kasutada, leiad SIIT.