← Tagasi postituste juurde

Gerli Asmer – üürilepingute sõlmimise Chuck Norris

Gerli Asmer – üürilepingute sõlmimise Chuck Norris

Väidetavalt pole mõtet Chuck Norriselt küsida, kui palju kätekõverdusi ta teha suudab. Sest ta teeb ilma probleemita ära lihtsalt kõik maailma kätekõverdused. Tundub ebareaalne, aga filmimaailmas täiesti okei saavutus.

Gerli Asmer RE/MAXist ei ole veel kõiki üüritehinguid ära teinud ja ta pole ka maailmakuulus filmikangelanna, kelle käsutuses oleks korralik eriefektide tiim. Aga kui kahe väikelapse ema ja kõigest kaks aastat maakleritööga tegelenud inimene teeb keskmisest 4–5 korda rohkem üürilepinguid, siis kõõlub see saavutus ebareaalsuse piiril ja tekib paratamatult küsimus: kuidas?

Aga enne, kui sellele küsimusele vastama ruttame, tuleb asjad perspektiivi panna.

Mida “4–5 korda rohkem üürilepinguid” tähendab?

Eestis tehakse ligikaudu 2100 üüritehingut kuus ja kv.ee lehel on umbes 1500 aktiivset maaklerit. See tähendab 1,4 üürikuulutust maakleri kohta kuus – pole ime, et enamik maaklereid korterite müügist elatub ja üürimist rohkem nagu toreda hobina võtab. Kui võtta mängu Pareto 80:20 printsiip, siis peaksid 300 parimat maaklerit tegema 1680 üürilepingut ehk keskmiselt 5,6 tehingut kuus. Gerli tegi hiljuti 9 (!), ja seda ilma otsese müügitööta. Kui see pole suurepärane saavutus, siis ma ei tea, mis on?

Üürikorterite vahendamine polegi lihtsalt vahendamine?

Väljas on ilus suveilm ja ma olen kohvikus, kus püüan leida sobivat lauda. Tänava ääres on naabriteks erakordselt jutukad kodanikud ja letiümbruse on okupeerinud lõpuks toast välja saanud paarikesed. Üle jääb vaid kahe sügava tugitooliga laud hämaras kohvikusopis, kus ilusast päikesepaistest võib vaid unistada. Aga kui Gerli teise tugitooli maandub, saan kohe aru, et midagi on teisiti. Jah, ta on tore, räägib palju ja suure entusiasmiga, aga mis peamine – temast kumab siiras armastus oma töö vastu. Gerli ise ütleb, et ta on leidnud elu kutse, mitte elukutse.

Seda kinnitas lause, mida ma pole ühegi maakleri suust kuulnud, ehkki ma olen kokku puutunud sadade selle ameti esindajatega:

Ma teen inimesi õnnelikuks, sest vahendan neile rõõmu –ma ei vahenda kinnisvara, vaid inimeste kodusid.

Olen ise alati uskunud, et kõik suured asjad saavad alguse mõtteviisist.

Kui sa ei vahenda suvalist nelja seina, vaid kodusid, siis lülitab see sind hoopis teisele režiimile, kus sa ei keskendu pelgalt maakleritasule, vaid parima lahenduse leidmisele. See on ka põhjuseks, miks Gerli ei pea kuigi palju müügitööd tegema, kliendid leiavad ta ise üles.

Ta rääkis loo sellest, kuidas temani jõuavad ka venekeelsed kliendid, kellega ta vormistab üürilepinguid sama mängleva kergusega nagu kõigis teistes tehingutes. Püandiks on lihtsalt fakt, et Gerli ei räägi vene keelt.

Tal on kas Charlie Chaplini võime sõnumit ainult miimika abil kohale viia, või on ta nagu Soome turist, kes Egiptuse turul õpetab kohalikud soome keelt rääkima, et ost ära teha. Tõde jääbki saladuseks, aga mulle meeldib Gerli tsitaat:

Pole olemas probleeme, on vaid lahendamata lahendused.

Kontrastiks kahtlased üürilepingud ja küsitavad üürikogemused

Olen ise üürikodu otsinud 7 korral ja kui mälu mind ei peta, siis vähemalt 5 nendest on olnud läbi maakleri. Enne Rendini asutamist, olid need minu ainsad kokkupuuted müstilise olevusega, kelle peamine ülesanne – vähemalt rahvafolkloori järgi – on võimalikult kiiresti üürikorteri uks lukust lahti teha, sinu raha ära võtta ja siis nelja tuule poole punuma panna. Mõned ütlevad, et need õudusjutud on pigem erandjuhud – ja võib-olla ongi –, kuid mul on õnnestunud paar üsna halba kogemust omal nahal kätte saada.

Aasta on 2018. Ootan Kristiines potentsiaalse uue kodu välisukse juures maaklerit 15…, 25…, 35… ja lõpuks 45 minutit.

Kui ta lõpuks higiseks joostud otsaesisega kohale jõuab, ei suuda ta mulle kuulutuses olnud infole lisaks midagi uut välja tuua, samuti pole tal ette näidata kommunaalarveid, millega tõestada, et korteris ikkagi on nii soodsad kulud nagu kuulutuses kirjas.

Järgmine näide. Maakler näitab Põhja-Tallinnas korterit ja võtab suvalisele vihikunurgale minu isikuandmed. Paar päeva hiljem vormistame omanikuga üürilepingu, kes on ise otsinud selleks põhja, sest maakler ei saanud kohale tulla. Tasu pidin ikka maksma. Ja kuhu see vihik rändab, kui see täis saab, või kus on teenus, mille eest ma vahendustasu maksan? Vastust teab vaid tuul.

Kolmanda maakleriga vormistasime üürilepingu, mida on ilmselt juba 20 aastat samast riiulist kopeerimiseks võetud ja mille seaduspärasuses ei saa enam ammu kindel olla. Lihtsalt hirm korterist ilma jäämise ees ja teadmatus parema tehingu võimalikkusest panevad sind üürnikuna sellistele tehingutele jah ütlema.

Kas Gerli edu valem on ainult mõtteviis?

Peale mõtteviisi on Gerli kasutada veel teinegi salarelv, milleks on Rendini üürilepinguplatvorm ja mobiiliäpp. Seda kasutades ei pea ta enam omanikele tõestama, et tema üürileping on turvaline, sest see lihtsalt on. Lepingu on aidanud meil kokku panna kogenud juristid, kelle professionaalsuses ei pea kahtlema.

Mis Gerli töös Rendini tõttu veel muutunud on?

Rendini juures meeldib Gerlile kõige rohkem asukohavabadus. Ta võib lepingu vormistada kasvõi kodus lastega mängides või korraks parklas peatudes. Kuigi talle meeldib kontoris käia, siis praeguseks leevendab see tegevus ainult suhtlusvajadust ja aitab ideid vahetada, töö saab ilma kontorita tehtud. Teiseks juriidika. Varasemalt tuli Gerlil vaidluste korral ise vahekohtunik olla ja juristidega maad jagada, aga nüüd ei pea ta enam selle pärast muretsema – Rendin teeb selle kõik ära ja võtab ka vastutuse.

Kolmandaks kliendihaldus. Ühe lingi ja kuulutuse tekstijupi lisamisega ilmuvad taustakontrollitud üürnikud otse äppi. Enam pole sellistele inimestele vaja korterit näidata, kes nagunii kontrolli ei läbi. Samas saab üürnik soodsamad stardikulud ja teadmise, et tal on korralik omanik.

Kiire kasumi teenimise asemel pikk mäng

Gerli ei püüa iga suvalise diiliga kasumit teenida, sest ta armastab oma tööd ja mängib pikka mängu. Kiirest kasumist olulisem on inimeste soovide täitmine. Selle tulemuseks on 4–5 korda rohkem üüritehinguid kui keskmisel maakleril, ja iroonilisel kombel ka sellevõrra suurem sissetulek.

Lisaks on tal üürnikud, kes ei küsi, miks nad peavad maakleritasu maksma, omanikud, kes leiavad Gerli ise üles ning turvalised ja meeldivad üürisuhted. Kui soovid Gerli saavutusi ületada, siis lae meie äpp alla ja tee proovi. Ehk kirjutame varsti juba sinust? Muide, Gerli on väga-väga võistlushimuline, seega ole valmis karmiks võistluseks! :)

Maiko Saluorg