← Tagasi postituste juurde

Kuidas oma üürikodu paberimajandus paremasse korda saada?

Kuidas oma üürikodu paberimajandus paremasse korda saada?

Üürilepingu põhja koostamine, vara üleandmise ja vastuvõtu akti koostamine ning üürimise formaalne lõpetamine on kolm üürimise külge, mis paljudele üürileandjatele peavalu võivad valmistada. Anname paar lihtsat nippi, kuidas vigu vältida.

Välista dokumentide õigustühisus

Väga oluline on vormistada oma dokumendid selliselt, et neid vajadusel millegi tõendamiseks kasutada saaks. Oleme oma praktikas näinud, et dokumendipõhjade täitmisega on tõsiseid probleeme, rääkimata sellest, et keegi hakkab dokumente ise oma peaga koostama. Kuidas seda siis õigesti teha?

Üheks kõige suuremaks probleemiks on see, et üürileandjad lisavad lepingusse oma suva järgi punkte, mis ei ole kooskõlas võlaõigusseadusega. Nii võibki üüripinna omanik arvata, et on enda lisatud punktide abiga kaitstud, kuid tegelikkuses ei ole võlaõigusseadusega vastuolus olevad punktid kehtivad ning ei kaitse seega mitte millegi eest.

Üheks kõige suuremaks probleemiks on see, et üürileandjad lisavad lepingusse oma suva järgi võlaõigusseadusega vastuolus olevaid punkte.

Üks hea näide õigustühistest punktidest puudutab näiteks tähtajatut üürilepingut. Vahel kirjutatakse lepingusse sisse, et ühe poole soovil on võimalik üürileping lõpetada ka näiteks ühe või kahe kuu pikkuse etteteatamisega. Tegelikkuses võlaõigusseadus muudab sellise lepingupunkti õigustühiseks ning etteteatamise aeg peab siiski olema minimaalselt kolme kuu pikkune.

Mida me soovitame teha? Peamine soovitus on mitte hakata ise leiutama ning teha oma üürileping võimalikult lihtsaks ja lollikindlaks. Lihtne leping on kasulik mitmest küljest - esiteks võtab selle koostamine vähem aega, teisest küljest on see ka teisele osapoole paremini arusaadav ning seega täidab ta oma kohustused suurema tõenäosusega.

Me soovitame kasutada Rendini standardiseeritud üürilepingut, millele saad ligipääsu meie äpis. Sellega on vigade tegemine võimalikult keeruliseks tehtud, kuna suurem osa väljadest on juba eeltäidetud. Lisaks saad garantii, et ühtegi võlaõigusseadusega vastuolus olevat punkti seal ei ole ning leping on tehtud võimalikult lihtsaks ja arusaadavaks.

Tee vara üleandmise ja vastuvõtmise akt korda

Lisaks korrektsele üürilepingule on tähtis, et õigesti oleks vormistatud ka vara üleandmise ja vastuvõtmise akt (ÜVA). See aitab üles märkida seda, milline on üüripinna seisukord selle üleandmise hetkel ning jälgida sellega toimuvaid muutusi.

Kuigi teoorias tundub ka selle dokumendi õigesti täitmine lihtne ja loogiline, siis tegelikkuses täidetakse ka seda lohakalt või mis kõige hullem, ei täideta seda üldse. Kõige tavapärasemateks vigadeks ÜVA täitmisel on vanade piltide kasutamine, probleemsete kohtade mitte dokumenteerimine ning puudulikud pildikirjeldused, mis ei anna ülevaadet tegelikust vara seisukorrast.

Kuigi teoorias on ÜVA täitmine lihtne ja loogiline, siis tegelikkuses täidetakse ka seda lohakalt või mis kõige hullem, ei täideta seda üldse.

See omakorda tähendab, et juhul kui üürikodus oleva vara või kodu endaga peaks midagi juhtuma, siis on kellegi vastutusele võtmine väga keeruline, et mitte öelda võimatu. Kui oled kasutanud neli aastat sama pilti köögilauast, kuid vahepeal on see tundmatuseni muutunud, ei ole võimalik kuidagi välja selgitada, millal kahjud on tekkinud ning kes need tekitanud.

Rendini klientidele pakume äpis digitaalset varade üleandmise ja vastuvõtmise akti ning lisaks sellele võtame kogu protsessi mugavalt samm-sammu haaval läbi. Mitteklientidel soovitame aga olla põhjalikumad ja täpsemad oma vara kirjeldamisel ja pildistamisel ning kindlasti teha iga uue üürilisega ÜVA täitmise protsess põhjalikult uuesti läbi. See on väga oluline osa turvalisest üürilepingust.

Lõpeta üürileping korrektselt

Kui üürimisega mingil põhjusel lõpp peaks olema, on vaja leping ka õigesti ära lõpetada. Tähtajalise lepingu puhul on üheks võimaluseks see, et lepingus märgitud periood saab lihtsalt läbi ning siis lõppeb ka leping. Kuid tähtajatu lepingu puhul või siis kui leping soovitakse lõpetada enne tähtaega, on asjad keerulisemad.

Üks variant on kasutada tähtajatu lepingu puhul ülalmainitud kolme kuu pikkuse etteteatamise õigust, kuid on võimalik leping lõpetada ka poolte kokkuleppel. See aga omakorda toob kaasa veel ühe lisadokumendi - üürilepingu ülesütlemisavalduse, mille õige täitmine taas peavalu tekitab. Kui see ei ole õigesti täidetud, on see dokument tühine ning teine osapool ei ole kohustatud lepingut lõpetama.

Rendini kodulehel pakume üürilepingu ülesütlemise avalduse mustandeid nii meie klientidele kui ka kõikidele teistele huvilistele. Need on saadaval nii üürileandjale kui ka üürnikule.

Teine variant üürilepingu ülesütlemiseks on erakorraline ülesütlemine, mille puhul on olemas väga selged tingimused, mis lähtuvad võlaõigusseadusest. Mitte igasugune tingimus, mis ühe osapoole jaoks võib tunduda erakorraline ja hädavajalik ei pruugi seaduse vaatest seda üldse olla. Üks hea näide on üüripinna müük, mis võlaõigusseaduse järgi ei ole piisav põhjus üürilepingu erakorraliselt üles ütlemiseks.

Tee kogu paberimajandus enda jaoks kordades lihtsamaks ning kasuta oma korteri üürimiseks Rendini äppi. Mitmekülgne kindlustus, lihtsustatud lepingud ja senisest turvalisemad üürnikud on vaid paari kliki kaugusel! Laadi äpp alla Google Play poest või App Store'ist.