Turvalise üürimise platvorm Rendin viis läbi küsitluse enam kui 200 üürileandja seas, millest selgus, et neist pea pooled ehk 46% eelistavad üürida üksikule inimesele või ilma lasteta paarile. Vastanutest 37% ei oma üürniku osas eelistust.
Küsitluses osalenutest vaid 10% vastas, et nad üüriksid esmajoones lastega peredele ning kõigest 7% valiksid omale üürnikuks õpilase või tudengi. Üks üürileandja lisas oma kogemusest, et tema hinnangul on hea üürnik keskealine inimene, kuna tal on elus juba teatav stabiilsus saavutatud.
Üürnikku valitakse peamiselt maksekäitumise ja esmamulje järgi
Vastajatest ligi pooled ehk 48% valivad üürnikku eeskätt maksekäitumise ja sissetuleku järgi, samas kui 46% lähtub inimese iseloomust ja esmamuljest. “Hindan nii maksekäitumist kui üldist korrektsust, et saaksin rendile antava eluruumi, seadmed ning sisustuse tagasi puhtana ja sama heas korras,” selgitas üks üürileandja.
Kõigest 3% üürileandjatest otsustab selle kandidaadi kasuks, kes saab kõige kiiremini sisse kolida. Ülejäänud 4% vastasid, et lisaks eelmainitud teguritele saavad nende jaoks määravaks ka näiteks tutvused, suhtlusstiil ning inimese käitumine ja välimus, sh. kas kandidaat on suitsetaja või mitte.
Üürileandjate sõnul on nende jaoks väga oluline ka see, et kandidaadi taust oleks puhas ning ta sooviks üürilepingu sõlmimisel Rendinit kasutada. Lisaks soovitasid üürileandjad teha omal käel täiendavat taustakontrolli nii peaüürnikule kui ka nendele inimestele, kes temaga koos üüripinnale elama asuvad.
Üks vastanutest juhtis tähelepanu, et mitte kunagi ei saa hinnata inimesi esmamulje järgi ning ka kõige toredama ja viisakama mulje jätnud inimesega võib hiljem probleeme tekkida. “Turvalisuse tagab üürilevõtja maksevõime ja korralik üürileping,” põhjendas ta.
Rendin üürileandjate küsitlus. Mille järgi valid tavaliselt üürnikku?
Üürileandjad otsivad üürnikku, kes maksab alati õigeaegselt
Veidi alla poole (47%) üürileandjatest leidis, et nende jaoks on kõige tähtsam omadus üürniku puhul, et ta maksaks üüri alati õigeaegselt. Vastanutest 39% peab oluliseimaks seda, et üürnik oleks viisakas ja temaga oleks lihtne suhelda.
Küsitluses osalenud üürileandjatest 11% otsib üürnikku, kes soovib üürida võimalikult pikaks ajaks. Ülejäänud 4% peavad eelmainitu kõrval veel oluliseks seda, et üürnik hoolitseks korteri eest ning hoiaks üüritavat vara heaperemehelikult.
Näiteks leidis üks üürileandja, et ei sooviks enam üürida kodukontorist töötavatele inimestele, kes teevad mitu korda päevas süüa. “Rajust kokkamisest on jäänud korterisse pikaks ajaks toidulõhn, mida ei saanud mitu kuud välja ventileerida,” põhjendas ta.
Rendin üürileandjate küsitlus. Mis on kõige olulisem omadus, mida üürniku juures otsid?
Üüripinnast jäävad ilma need, kes tunduvad ebausaldusväärsed
48% üürileandjatest annab tõenäoliselt kandidaadile eitava vastuse siis, kui ta väldib küsimusi või annab ebamääraseid vastuseid. Näiteks tõi üks üürileandja välja, et põhjalik vestlus üürikandidaadiga annab talle üldjuhul hea ülevaate, kas inimene sobib üüripinnale või mitte. “Kui kandidaat on ebaviisakas, siis ma ei jätka temaga suhtlust,” selgitab teine üürileandja.
Vastanutest 33% ütles, et kui üürnik ei ilmu üüripinna näitamisele kohale ega anna sellest teada, siis valivad nad ilmselt teise kandidaadi kasuks. Küsitluses osalenutest 14% vastab kandidaadile eitavalt, kui tal on kolimisega väga kiire ega tunne üüripinna vastu huvi.
Üürileandjad lähtuvad üürniku valikul palju ka sisetundest. Näiteks toodi välja, et kandidaadi puhul tekitab kahtlust see, kui ta tingib palju ja esitab ülemäära nõudmisi. Üks üürileandja jagas oma kogemusest, et kui kandidaat hakkab esimesel kohtumisel kohe rääkima loomulikust kulumisest, siis tagastatakse suure tõenäosusega väga halvasti hoitud elamispind.
Lisaks välistavad üürileandjad kandidaadi, kui tal on kahtlane minevik või ta ei läbi Rendin platvormil taustakontrolli. Selle põhjendusena tõi mitu üürileandjat välja, et on varem sattunud probleemse üürniku otsa, kes on jäänud võlgu või tekitanud üüripinnale suurt varalist kahju.
Rendin üürileandjate küsitlus. Mis paneb sind kõige tõenäolisemalt kandidaadile eitavalt vastama?
Kuidas üürileandjale teiste kandidaatide seast silma paista?
Üürikodule kandideerides tuleb arvestada, et tõenäoliselt ei ole sa ainus, kes seda elamispinda soovib. Näeme oma kogemusest, kuidas ka tänastes oludes võib näiteks Mustamäel keskmisest soodsama hinnaklassi korter leida 24 tunniga üle 70 kandidaadi.
Seetõttu on oluline olla kandideerides ise aktiivne, et üürileandjale silma jääda ning jätta hea esmamulje.
1. Panusta enda esitlemisse
Esmamulje loomine algab juba esimesest sõnumist või telefonikõnest. Kui võtad üürileandjaga ühendust, et üürikodu kohta lisaküsimusi esitada või kohtumine kokku leppida, siis on mõistlik end talle ka tutvustada.
Kindlasti võiks üürileandjale kirjeldada, kes sa oled, millega tegeled ning kellega ja kui kaua soovid üüritaval pinnal elada. Samuti võiks selgitada, miks oled just sellest elupinnast ja piirkonnast huvitatud.
Näiteks, kui sinu töökoht asub potentsiaalsele üüripinnale väga lähedal või sulle on oluline, et antud naabruskonnas on palju sportimisvõimalusi, siis tasub seda üürileandjale mainida. See kinnitab üürileandjale, et oled huvitatud just tema üürikodust, mitte ei otsi elamiseks lihtsalt esimest ettejuhtuvat pinda.
2. Mine kokkulepitud ajal kohale ja ära hiline
Üks suurimaid vigu, mida üürnik saab teha, on üüripinna näitamisele üldse mitte kohale ilmuda.
Seda kinnitas ka üürileandjate seas läbiviidud küsitlus – osalenutest 33% ütles, et nad annavad tõenäoliselt sellisel juhul üürnikukandidaadile eitava vastuse.
Seetõttu paneme kõigile üürnikele südamele, et kui sa ei saa kokkulepitud ajal üürileandjaga kokku saada või jääd kohtumisele hiljaks, siis tuleks sellest talle kindlasti aegsasti teada anda.
3. Käitu üürileandjaga kohtudes viisakalt
Kui oled üürileandjaga kohtumiseks sobiva aja kokku leppinud ning jõuad üüripinnale kohale, siis ei tohi ära unustada ka elementaarset viisakust.
Pane selga korralikud riided, käitu viisakalt ning ütle üürileandjale kindlasti ka tere ja head aega. Näita üüripinna vastu üles siirast huvi ning kui üürileandja soovib sinu kohta rohkem teada saada, siis ole avatud ja vasta küsimustele ausalt.
Näiteks, kui üüripinnal on lemmikloomad keelatud, kuid sul on kass, siis ära ürita seda fakti varjata. Tänapäeval teevad üürileandjad üha enam omal käel üürnikele täiendavat taustauuringut, sealhulgas sotsiaalmeediast. Kui üürileandja avastab sedasi sinu antud info osas mõne ebakõla, siis valib ta ilmselt järgmise huvilise.